TR
EN
KURUMSAL ONLİNE İŞLEMLER TİCARET SİCİLİ ODA SİCİL BELGELER MÜDÜRLÜĞÜ DIŞ TİCARET PROJE OFİSİ FİRMA REHBERİ İLETİŞİM
Düzce TSO Tanıtım Filmi Düzce TSO Hakkında Başkanın Mesajı
Yönetim Kurulu Meclis Başkanlık Divanı Oda Meclisi Meslek Komiteleri
Disiplin Kurulu Hesap İnceleme Komisyonu Düzce TSO Bilgi İşlem Politikası Halkla İlişkiler Politikası İnsan Kaynakları Politikası Mali Politika Üye İlişkileri Politikası Politika ve Temsil Prosedürü
Bilgi Güvenliği Politikası Görüş Oluşturma Politikası Mali Riskler ve Risk Yönetimi Politikası Kalite Politikası - Vizyon - Misyon
Online Belge Hizmetleri Aidat Ödemeleri
TİCARET SİCİLİ İŞLEMLERİ - Belgeler İçin Dilekçe Örneği Ticaret Sicili Harçları Hakkında Bilgilendirme
Ticaret Sicili İşlem Evrakları NACE Kodları İçin Tıklayınız
Online İşlemler Üye İşlemleri
Oda Kayıt İçin Gerekli Evrak Listesi Terk İşlemleri İçin Dilekçe Örnekler Kapasite Raporu Eskpertiz Raporu
Yerli Malı Belgesi İmalat Yeterlilik Belgesi Dolaşım Belgeleri
Faaliyet Belgesi Oda Kayıt Sureti İhale Belgesi
İş Makineleri Tescil K Belgeleri İşlemleri Sayısal Takograf Sistemi
Dış Ticaret İthalat İhracat Dolaşım Belgeleri Fatura (Invoice) Onayı Fuarlar İhracat Rakamları
2019 Yılı İhracat Değerlendirme Raporu 2018 Yılı İhracat Değerlendirme Raporu İkili Oda Forumlarına Üyelik Ülke Raporları, Hedef Pazar Araştırması ve Hedef ve Öncelikli Ülkeler Vize Referans Yazısı
"KOLAY İHRACAT PLATFORMU" Destek ve Teşvikler "YATIRIMA DESTEK" İhracatçı Pasaportu Yurtdışı Teşkilkatı ve Ataşelikler Müşavire Danışın
Sanal Ticaret Akademisi
Proje Ortağı Olunan Programlar Tamamlanan Projeler Yürütülmekte Olan Projeler Diğer Destek ve Teşvikler
Proje Bazlı Raporlar Projelerimize Ait Web Siteleri Proje Takip Listesi
Düzce TSO KYS Eğitim Videoları
FİRMA REHBERİ
DIŞ TİCARET
Ülke Raporları, Hedef Pazar Araştırması ve Hedef ve Öncelikli Ülkeler

Firmalar ihracat pazarlarını genişletmek ve potansiyel müşterilerinin olduğu coğrafya ve sektörleri tanımak için yerinde pazar araştırma raporları ve ülke masaları bültenlerinden faydalanabilirler.

Ülke Raporları için tıklayınız.

Ülke Masaları Bülteni için buraya tıklayınız.

Yerinde Pazar Araştırma Raporları için buraya tıklayınız.

Hedef Pazar Tespiti ile ilgili bilgi almak için buraya tıklayınız.

Pazara Giriş ile ilgili karşılaştığınız sorunlar için buraya tıklayınız.

Aylık İhracat Değerlendirme Bilgi Notları için buraya tıklayınız.

 

Tüm ülkelere ait genel ve detaylı bilgi için buraya tıklayınız.  Soldaki menülerden önce bölge seçip sonrasında ülke seçebilirsiniz. (Ticaret Bakanlığı Yurtdışı Teşkilatı)

 

2018-2019 Dönemi Hedef ve Öncelikli Ülkeler

Küresel ekonomideki ve siyasi konjonktürdeki gelişmeleri çerçevesinde 2018-2019 dönemi için Pazara Giriş Komitesi tarafından 15 Hedef Ülke ve 32 Öncelikli Ülke belirlenmiştir.

2018- 2019 dönemi için belirlenen hedef ve öncelikli ülkeler listesi aşağıda yer almaktadır:

2018-2019 Dönemi Hedef Ülkeler (15 Ülke): Almanya, ABD, Çin Halk Cumhuriyeti, Etiyopya, Güney Kore, Hindistan, Irak, İran, Japonya, Katar, Kenya, Meksika, Romanya, Rusya, Ukrayna;

2018-2019 Dönemi Öncelikli Ülkeler (32 Ülke): Azerbaycan, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, Bulgaristan, Cezayir, Endonezya, Fas, Fildişi Sahili, Fransa, Gana, G. Afrika C., Gürcistan, İngiltere, Kanada, Kazakistan, Kuveyt, Malezya, Mısır, Nijerya, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Senegal, Singapur, Suudi Arabistan, Şili, Tanzanya, Türkmenistan, Umman, Ürdün, Vietnam.

Bu kapsamda, düzenlenen Ticaret Heyeti faaliyetlerinde sektörlerin özelliklerine göre söz konusu ülkeler üzerinde yoğunlaşılmaktadır.

Ayrıca “2010/6 sayılı Yurtdışı Birim, Marka ve Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” çerçevesinde tüm Hedef ve Öncelikli Ülkeler için ilave 10 puan ilave destek sağlanmaktadır.

"2010/6 sayılı Yurt Dışı Birim, Marka ve Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” çerçevesinde Türkiye Ticaret Merkezleri (TTM)’nin İşbirliği Kuruluşlarının Tebliğin 17/B maddesi kapsamındaki faaliyetleri Hedef ve Öncelikli ülkelere yönelik olması durumunda destek oranı 15 baz puan artırılmaktadır.

2011/1 sayılı Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği Hakkında Tebliğ» kapsamında hedef ve öncelikli ülkelere yönelik Sektörel Ticaret Heyeti Programlarına 10 puan ilave destek sağlanmaktadır.

2020 – 2021 Dönemi Hedef ve Öncelikli Ülkeler

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza gelen yazıda,

Pazara Giriş Komitesi’nin 27 Ağustos 2019 tarihinde gerçekleştirilen 10. Toplantısı akabinde, Pazara Giriş Komitesi üyelerinin görüş ve değerlendirmeleri çerçevesinde 2020-2021 dönemi Hedef ve Öncelikli Ülkeler listesinin aşağıdaki şekilde belirlenmesine karar verildiği belirtilmektedir.

2020-2021 Dönemi Hedef Ülkeler (17 Ülke); ABD, Brezilya, Çin, Etiyopya, Fas, Güney Afrika Cumhuriyeti, Güney Kore, Hindistan, Irak, İngiltere, Japonya, Kenya, Malezya, Meksika, Özbekistan, Şili ve Rusya; (Fuar katılımlarında 20 puan ilave destek sağlanacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız.)

2020-2021 Dönemi Öncelikli Ülkeler (28 Ülke); Almanya, Azerbaycan, Bangladeş, BAE, Bulgaristan, Çekya, Demokratik Kongo, Endonezya, Fildişi Sahili, Filipinler, Fransa, Gana, Gürcistan, İran, İtalya, Kanada, Katar, Kazakistan, Mısır, Nijerya, Pakistan, Polonya, Romanya, Senegal, Sırbistan, Tanzanya, Ukrayna ve Vietnam.

Hedef ve Öncelikli Ülkeler için Ticaret Bakanlığı’nın desteklerinden (Yurt Dışı Birim, Marka ve Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ veya Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği Hakkında Tebliğ kapsamında) yararlanıldığında destek oranı 10-15 puan artabilmektedir.

 

Düzce’den 140 farklı ülkeye ihracat yapılmaktadır.

2018 yılı ve 2019 yılı Düzce ili ihracat rakamlarına baktığımızda hedef ve öncelikli ülkelerin hepsine ihracat yaptığımız görülmekte ve firmalarımızın bu ülkelere önümüzdeki dönemde de ihracatlarına devam edeceği öngörülmektedir.

Hedef ve Öncelikli Ülkelere yapılan ihracatın artırılması ve ilave puan alarak desteklerden daha çok faydalanabilmeleri için her yıl Odamızda Dış Ticaret Bilgilendirme Toplantıları düzenlenmektedir.

Ayrıca ihracatla ilgili web sitemiz üzerinden gerekli bilgilendirme ve duyurular yapılmakta olup, üyelerimizin talep ve sorunları yüzyüze de değerlendirilmektedir.

 


Yükleniyor...
X